а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

евтаназија

(едн.) евтаназијата
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 37846
Постапка при која со помош на лекарства се предизвикува лесна и безболна смрт на болен од неизлечива болест.
Англиски: euthanasia
Употреба: Медицина
Примери:
Евтаназијата сѐ уште не е законски дозволена.