а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

евро

еврото
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 3146
Парична единица во Европската Унија.
Латински: Англиски: Euro Албански: euro
Употреба: Економија
Примери:
Автомобилот чини десет илјади евра.
Изведенки
евруле ср.
мн. еврулиња
дем.
Пример: колку повеќе еврулиња, толку поголема љубов