а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

евроцент

мн. евроценти
Вид збор: Именка, машки род
Стоти дел од еврото.
Англиски: eurocent
Употреба: Економија
Примери:
Во овие земји цената на работната сила е 3 евроценти по една производна минута.