а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

евроцентризам

(едн.) евроцентризмот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 41937
Поглед кон светот од европска перспектива.
Англиски: eurocentrism
Употреба: Политика , Филозофија
Примери:
Филмот се претвора во критика на нашиот евроцентризам, со кој не сме свесни на каков начин се однесуваме кон другите.