а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

евроскептицизам

(едн.) евроскептицизмот
Вид збор: Именка, машки род
Спротивставување на понатамошната интеграција на Европската Унија.
Англиски: euroscepticism
Употреба: Политика
Примери:
мешавина на религиозен конзервативизам, популизам, национализам и евроскептицизам