а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

евроскептик

мн. евроскептици
Вид збор: Именка, машки род
Личност што е против Европската Унија.
Англиски: eurosceptic
Употреба: Политика
Примери:
Разните евроскептици и антизападни пропагандисти.