а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

европски

европска
Вид збор: Придавка
Ранг: 811
Што е во врска со Европа.
Англиски: european Албански: evropian
Употреба: Географија
Примери:
европската иднина на Македонија
Европска Унија
европска политика