а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

европратеник

мн. европратеници
Вид збор: Именка, машки род
Пратеник во Европскиот парламент.
Англиски: Member of European Parliament
Употреба: Политика
Примери:
Тој донел тешка одлука кога одлучил да отстрани еден европратеник од салата.