а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

европоцентризам

(едн.) европоцентризмот
Вид збор: Именка, машки род
Свртување кон европската традиција, издигнување и третирање на европската над другите култури.
Англиски: eurocentrism
Употреба: Општество
Примери:
Европоцентризмот најде свој одблесок и во литературата.
Модните движења бележат своеивиден европоцентризам.