а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

европеизира

европеизираат; европеизирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 45831
1. Направи, прави некој или нешто да добие обележја на европската култура.
Албански: europeizoj
Примери:
Тие ја европеизираа малата колонија.
2. (се европеизира) Прими, прима обележја на европската култура.
Албански: europeizoj
Примери:
Откако замина во Рим, таа се европеизира
Изведенки
европеизирање ср.
глаг. им.