а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

европеизација

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Прифаќање на европската култура и на европскиот начин на живот.
Примери:
Европеизацијата на Балканот е подолг процес.