а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

европеизам

мн. европеизми
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 45654
Збор или израз што се употребува во поголем број европски јазици.
Употреба: Лингвистика
Примери:
обележување и граматички род на европеизмите во современите словенски јазици