а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

еврократ

мн. еврократи
Вид збор: Именка, машки род
Европски бирократ; дел од бирократијата на европските институции.
Англиски: eurocrate Француски: eurocrate
Употреба: Политика