а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

евроинтеграција

мн. евроинтеграции
Вид збор: Именка, женски род
Процес на интеграција со Европската Унија.
Употреба: Политика
Примери:
Тие што не блокираат во развојот и во евроинтеграциите.
Изведенки
евроинтеграциски прид.
евроинтеграциските
Пример: евроинтеграциски процеси