а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

еврозона

(едн.) еврозоната
Вид збор: Именка, женски род
Економска и монетарна заедница на европските земји со еврото како заедничка валута.
Англиски: Eurozone
Употреба: Економија , Политика
Примери:
Годишната стапка на инфлација во еврозоната ќе биде 0,5 отсто.