а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

евристика

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Метод на истражување кога се бара вистината преку прашања, се истражува со поставување прашања.
Англиски: heuristic
Примери:
Евристиката е употребена како метод при истражувањето, но употребени се и други методологии.
Изведенки
евристички прид.
евристичкиот