а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

еврејски

еврејска
Вид збор: Придавка
Ранг: 3037
Што се однесува кон Евреите или Еврејската религија.
Англиски: jewish
Употреба: Религија
Примери:
еврејски гробишта
еврејски семки
еврејско маало