а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

евоцира

евоцираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Оживува спомени, сеќавања.
Англиски: evoke
Примери:
Тие евоцираа спомени од младоста.
Изведенки
евоцирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи