а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

еволуција

(едн.) еволуцијата
Вид збор: Именка, женски род
Постепен премин од една состојба во друга, развиток.
Англиски: evolution Албански: evoluim
Употреба: Наука
Примери:
Еволуција на растителниот свет.
Изведенки
еволуциски прид.
еволуцискиот
Пример: еволуциски промени, еволуциски процеси
FlexiMac
 менување на македонски глаголи