а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

еволуционист

мн. еволуционисти
Вид збор: Именка, машки род
приврзаник на еволуционизмот
Англиски: evolutionist
Употреба: Биологија
Примери:
Бројот на еволуционистите се зголемуваше.
Изведенки
1. еволуционистка ж.
мн. еволуционистки
2. еволуционистички прид.
еволуционистичкиот
Пример: Авторот не е оптеретен со еволуционистички предрасуди што би му пречеле здраво да расудува.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи