а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

еволуционизам

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Теорија за постапен развиток, поглед на светот чијшто основен принцип е развојноста.
Англиски: evolutionism
Употреба: Биологија , Наука
Примери:
Во почетокот еволуционизмот немаше многу претставници.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи