а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

еволуционен

еволуциониот
Вид збор: Придавка
еволуциски
Англиски: evolutionary
Примери:
еволуционен модел
Овој јазик бил говорен, луѓето седеле и разговарале меѓусебно - смета Марк Пагел, еволуционен теоретичар од Универзитетот во Рединг.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи