а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

еволутивен

еволутивниот
Вид збор: Придавка
Развоен, со тенденција за премин од пониско кон повисоко, од попросто кон посложено.
Англиски: evolutive
Примери:
еволутивен период, еволутивен процес
еволутивни закономерности
FlexiMac
 менување на македонски глаголи