а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

еволуира

еволуираа
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Се развие, се развива од пониско кон повисоко, премине, преминува од една во друга состојба.
Англиски: evolve
Примери:
Организмите постојано еволуираат.
Изведенки
еволуирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи