а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

евокација

мн. евокации
Вид збор: Именка, женски род
Потсетување преку сеќавање за некого или за нешто; оживување спомени.
Англиски: evocation
Примери:
Неговото раскажување беше евокација за младоста.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи