а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

евокативен

евокативниот
Вид збор: Придавка
предизвикувачки, возбудлив
Англиски: evocative
Примери:
Неговата појава е евокативна и полна со асоцијации за наредниот настап.
Се појавуваат неколку лирски слики со исклучителна евокативна моќ.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи