а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

евнух

мн. евнуси
Вид збор: Именка, машки род
Кастриран маж, обично чувар на харем.
Англиски: eunuch
Примери:
Тој беше евнух кај каданите во харемот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи