а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

евла

мн. евли
Вид збор: Именка, женски род
Вид дрво, тенко листопадно.
Латински: Alnus Англиски: Alder Албански: verr
Употреба: Ботаника
Примери:
Низ воздухот се ширеше миризбата на евлата.
Котлината беше обрасната со евла и со повит од сите страни.
Дивите евли се вееја на ветрот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи