а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

евкалиптус

мн. евкалиптуси
Вид збор: Именка, машки род
Високо дрво што расте во тропските краеви, со миризливи лисја, од кои се добива етерично масло.
Англиски: eucalyptus Албански: eukaliptus
Употреба: Ботаника
FlexiMac
 менување на македонски глаголи