а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

евиденција

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
1. Забележување, воведување во книги, правење попис на тоа што се случува, што се работи.
Англиски: evidence Албански: evidencë
Примери:
За сѐ се води точна евиденција.
2. фактичка состојба
Англиски: evidence Албански: evidencë
Примери:
Претседателствата на друштвата поднесоа точна евиденција со која се покажа голема масовност.
Имам прецизна евиденција за состојбите во регионот.
3. Книга за водење записи за личности или за состојби.
Англиски: evidence Албански: evidencë
Примери:
Тој ги испрати во писарницата за да ги воведат во евиденција.
Тие ја средија евиденцијата во населбата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи