а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

евидентно

Вид збор: Прилог
очигледно
Англиски: evident
Примери:
Евидентно е дека ниту една од овие теории не го објаснува потеклото на овој народ.
Во неговото дело евидентно се присутни новите и современи стилови.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи