а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

евидентичар

мн. евидентичари
Вид збор: Именка, машки род
Лице што води евиденција.
Примери:
Тој имаше завршено курс за евидентичари.
Изведенки
евидентичарка ж.
мн. евидентичарки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи