а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

евидентира

евидентираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
3апише, запишува, внесе, внесува во книга за евиденција.
Англиски: register
Примери:
Уште на пријавницата ги евидентираа болните.
Изведенки
евидентирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи