а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

евидентен

евидентниот
Вид збор: Придавка
Очигледен, лесно видлив и забележлив.
Англиски: evident, obvious
Примери:
евиденитен факт
евидентна појава
Тие резултати се евидентни во нашата практика.
Изведенки
евидентност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи