а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ебе

ебат; еба; ебам; ебел; ебан
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 3213
1. Има сексуален однос.
Англиски: fuck
Употреба: Вулгарно
2. (се ебе) Е во сексуален однос.
Англиски: screw
Употреба: Вулгарно
Изрази
Еби се! - губи се!
Изведенки
ебава несв.
ебаваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК