а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

д-р

Вид збор: Скратеница
доктор
Англиски: Dr.
Употреба: Образование
Примери:
Проф. д-р Ферид Мурат стана почесен граѓанин на Општина Чаир.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи