а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дуќанџија

мн. дуќанџии
Вид збор: Именка, машки род
Лице што има дуќан или што продава во дуќан.
Англиски: shopkeeper Турски: dükkâncı Албански: dyqanxhi, tergëtar
Употреба: Економија
Примери:
богат дуќанџија
група дуќанџии
FlexiMac
 менување на македонски глаголи