а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дуќанлак

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
трговија
Англиски: trade Албански: tergti
Употреба: Економија , Разговорно
Примери:
Се занимава со дуќанлак.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК