а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

душогрижник

мн. душогрижници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 41698
1. свештеник, поп
Англиски: pastor Албански: prift
Употреба: Архаизам , Религија
Примери:
Селаните се загрижија да не останат без свој душогрижник.
2. Лице што претерано, наметливо, непотребно се грижи, се интересира за другите.
Албански: shpirtmirë
Употреба: Иронично , Преносно значење
Примери:
Душогрижниците мрмореа нешто за младата жена.
Изведенки
1. душогрижничка ж.
мн. душогрижнички
2. душогрижнички прид.
душогрижничкиот
Што се однесува на душогрижник и на душогрижничка.