а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

душовадник

мн. душовадници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 31823
1. Лице што мачи, што измачува некого.
Англиски: bloodsucker Албански: shpirtmarrës
Примери:
Арамиите се душовадници.
2. Народен назив за свети Архангел Михаил, кој, според народното верување, им ја зема душата на луѓето.