а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

душник

мн. душници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 11036
Дел од органите за дишење во форма на рскавична цевка која започнува од гркланот и продолжува до белите дробови.
Англиски: windpipe Албански: gabzher
Употреба: Анатомија
Примери:
Му го стискаше душникот.
Ме дразнеше во душникот.