а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

душман

мн. душмани
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 6079
противник, непријател
Англиски: enemy Турски: düşman
Употреба: Разговорно
Примери:
Падна во рацете на душманот.
Тие беа смртни душмани.
Твојот пријател е мој душман.
Изрази
Нека пукнат душманите - нека му биде криво, нека ни завидува непријателот.
Изведенки
1. душманка ж.
мн. душманки
2. душмански прид.
душманскиот
Пример: душманска тепачка
3. душмански прил.
Пример: Се однесува душмански.