а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

душманлак

(едн.) душманлакот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 17586
големо непријателство
Англиски: enmity Турски: düşmanlık
Употреба: Разговорно
Примери:
Да го заборавиме нашиот душманлак и да почнеме одново.