а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

душеме

мн. душемиња
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 7563
дрвен под
Англиски: wooden floor Турски: döşeme
Употреба: Архитектура и градба , Разговорно
Примери:
Беше пикнат под штиците на душемето.