а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дух

мн. духови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 604
1. Психички способности - способност за спознание.
Англиски: spirit Албански: mendje
2. Општа психичка состојба, морална сила.
Англиски: spirit Албански: shpirt
Примери:
здрав дух
ведар дух
3. (само едн.) Основна содржина, вистинска смисла на нешто.
Англиски: essence Албански: frymë, esencë
Употреба: Преносно значење
Примери:
во духот на законот
во духот на демократското општество
во духот на усвоените решенија
духот на романот
4. Господ, створител
Англиски: spirit Албански: shpirt
Употреба: Црковен термин
Примери:
Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух.
5. душа
Англиски: soul Албански: shpirt
Примери:
Неговиот дух е секогаш со нас.
6. сениште, привидение
Англиски: ghost
Примери:
зол дух
Му се појави духот на татко му.
Изрази
Во здраво тело - здрав дух.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК