а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

духовник

мн. духовници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 8635
свештеник
Англиски: priest
Употреба: Религија
Примери:
Духовникот ја благослови трпезата.
Изведенки
духовнички прид.
духовничкиот