а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

духовен

духовниот
Вид збор: Придавка
1. Што се однесува на човековата свест, на умствената дејност на човекот, на духот.
Англиски: spiritual
Употреба: Филозофија
Примери:
духовен живот
духовен развој
2. Што се однесува на црквата, на духовништвото.
Англиски: religious
Употреба: Религија , Црковен термин
Изведенки
1. духовно прил.
Пример: Претставата духовно го ангажира. Со него бев духовно поврзан.
2. духовност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи