а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дусјунктивен

дисјунктивниот
Вид збор: Придавка
1. Што разделува.
Англиски: disjunctive
Употреба: Граматика
Примери:
Дисјунктивни сврзници или-или, а-а и др.
Дисјунктивни реченици.
2. Што содржи дисјункција, што врзува противречни поими.
Англиски: opposite
Примери:
Дисјунктивен суд.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи