а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дустабан

Вид збор: Придавка
Што има рамни стапала.
Англиски: flatfooted Турски: düztaban Албански: shputërafshti
Употреба: Анатомија
Примери:
Тој е дустабан човек.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи