а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дустабан

мн. дустабани
Вид збор: Именка, машки род
Рамно стапало.
Англиски: flatfoot Турски: düztaban Албански: shputërafsht
Употреба: Анатомија , Разговорно
Примери:
Тешко одеше поради своите дустабани.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК